E rëndë në Pediatrinë e Tiranës, foshnja 7 muajshe vdes nga fruthi

Kliko per me shume info

Një foshnje 7 muajshe ka humbur jetën në Pediatrinë e Tiranës.

Fëmija mësohet se ishte mes atyre foshnjave që ishin prekur nga virusi i fruthit. Ngjarja e rende ka ndodhur te henen por eshte bere me dije vetem diten e premte.

Kliko per me shume info

Bëhet me dije se foshnja kishte disa ditë e shtruar në Pediatri pasi kishte shfaqur komplikacione mjaft të rënda të sëmundjes.

Prekja e femijeve te vegjel nga virusi i fruthit, ishte nje fenomen i panjohur me pare por kete vit, u regjistruan disa raste ne Tirane.

Sipas raportimeve te deritanishme, numri i femijeve te prekur nga virusi i ka kaluar te 55.

Nga ana tjeter nje faktor risku shikohet nga mjeket mos vaksinimi i femijeve te vegjel nga frika e medikamentit qe perdoret dhe efekteve anesore qe ai mund te shfaqe tek foshnjat. /lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.