U thirr në Prokurori për dosjen CEZ, ish-ministri i Berishës rrëfen dëshminë

Kliko per me shume info

Prokuroria e Tiranës vendosi që të thërriste për çështjen e privatizimit të CEZ, ish-ministrin e Ekonomisë Genc Ruli.

Thirrja nga Prokuroria u bë pas vendimit të Gjykatës së Tiranës.

Kliko per me shume info

Ai dëshmoi në Prokurori vetëm pak ditë më parë, dhe për këtë ka folur në Studio e Hapur.

“Nëse ka një çështje CEZ që çohet në formë akuze, duhet të kemi parasysh kronikën, nuk është një reagim i partisë Socialiste që për faktin se konstaton gabime bën detyrën dhe denoncon rastin.

Por KLSH e cilëson këtë një dëm të madh financiar, apo edhe se nuk janë mbrojtur interesat e shtetit. Por ata e rritën borxhin shumë herë më shumë, me pretendimin se trashëguan borxhe”, tha Ruli.

Çfarë deklaruat ju në prokurori?

Unë shpjegova se çfarë dija unë. Unë nga një proces hetimi mendoj se duhet të përgjigjesh haptazi për ato që di. Në një kohë tjetër kur faktet manipulohen.

Ai ka theksuar se ky ishte një hetim me iniciativë politike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.