“Turp, turp, turp”, Dhori Kule s’rresht së përsërituri, u hakërrehet pedagogëve para Ramës: Bëtë namin se u vonuan rrogat

Kliko per me shume info

“Më vjen turp, më vjen, turp, më vjen turp…” përsëriti për të disatën herë Dhori Kule, Dekani i Fakultetit të Ekonomisë përballë kryeministrit Edi Rama.

Kules, mesa duket, i ka ardhur turp fakti që pedagogët u ankuan për rrogën e tyre që nuk i ishte kredituar ende.

Kliko per me shume info

“Na vjen turp të dalim rrugës, se dëgjojmë që thonë se na u vonuan rrogat tre ditë, na u vonuan tre ditë dhe ne u ankuam. Kush ju jep të drejtë të talleni me integritetin tonë?!”, iu kthye i revoltuar dekani pedagogëve në prani të kryeministrit në Universitetin e Tiranës.

“Bënë mirë që u shqetësuan për rrogat por e dinë ata që buxheti i faktultetit të ekonomisë nuk është realizuar se është futur, një situatë e turpshme kur pezullohej administratori, rrinte prapa derës se s’i donte qejfi rektorit të futej brenda. Mua sinqerisht më vjen turp. Situata ka arritur te zgjidhja ligjore. Hallet tona nuk do na i zgjidhni dot ju”, tha më tej dekani.

“Njerëzit nuk e njohin ligjin, kompetencat, e bëmë ne me ndërgjegje, kanë ndryshuar kompetencat. Ka zbritur fuqia sikurse e kanë gjithë universitetet e botës. Në kohën që isha rektor më detyronte ligji dhe nuk e bëja. Ia delegoja kancelarit. S’mund të merret senati me çështjet financiare. Këtë e kemi kërkuar vetë, kjo duhet të ndahet, është krijuar një ngërç i turpshim, more dale, ligji e ka të qartë. Më ka ardh turp që problemet e universitetit t’i nxjerr në pazar”, u shpreh dekani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.