Tërmeti bën namin në Tajvan, kullat bien si ndërtesa kartoni (VIDEO)

Kliko per me shume info

Tajvani është goditur nga një tërmet me magnitudë 5,7 në bregun lindor të ishullit – vetëm një ditë pasi një tërmet i fuqishëm vrau shtatë persona dhe la punëtorët e shpëtimit duke u zvarritur për të shpëtuar të mbijetuarit e bllokuar nga ndërtesat që u shkatërruan.

Qeveria tha se tërmeti ndodhi vonë të mërkurën pranë Hualien, në të njëjtën zonë si tërmeti i së martës.

Kliko per me shume info

Sondazhi Gjeologjik i SHBA-së tha se tërmeti i fundit ishte 21 km në verilindje të qytetit në një thellësi prej 11 km.

Të paktën shtatë persona u vranë dhe 67 të tjerë ende janë zhdukur nga tërmeti në qytetin turistik popullor të Hualien, që nga e mërkura vonë, tha qeveria në një deklaratë.

Ekipet e shpëtimit po punojnë për të liruar ata që janë të bllokuar pasi tërmeti shkatërroi disa ndërtesa në rajonin më të goditur Hualien. /lajmifundit.al


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.