Tensione në Egje, anija turke përplas Rojen Bregdetare greke

Kliko per me shume info

Sërish tensione mes Greqisë dhe Turqisë në detin Egje.

Mediat greke dhe ato turke shkruajnë për një incident të ndodhur mesnatën e të hënës në Imia, ishulli i ndarë mes Turqisë dhe Greqisë.

Kliko per me shume info

Një anije e Gardës Bregdetare turke përplasi skafin e Rojes Bregdetare greke, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Fatmirësisht nuk pati asnjë të lënduar.

Ngjarja mësohet se ka ndodhur në orën 23:45 sipas orës lokale.

Autoritetet greke e kanë konsideruar këtë incident si provokim, ndërsa ato turke pretendojnë se është ngjarje aksidentale.

Turqia dhe Greqia nuk kanë reaguar zyrtarisht për këtë incident.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.