Sulmi me armë që terrorizoi Italinë, ja kush është autori i ndaluar

Kliko per me shume info

Qyteti i Maceratas në Italinë fqinje u trondit këtë të shtunë në orët e para të mëngjesit, pasi një person i cili lëvizte me makinë hapi zjarr në drejtim të kalimtarëve të rastit në qendër të qytetit.

Sipas “Corriere della Sera” nga kjo ngjarje kanë mbetur të plagosur të paktën 6 persona, të gjithë të huaj. Një prej tyre ndodhet në gjendje të rëndë, megjithatë i ndërgjegjshëm, ndërsa 5 të tjerët fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.

Kliko per me shume info

Personi që hapi zjarr ndodhej në një makinë në lëvizje, një Alfa 164 me ngjyrë të zezë. Ai është 28-vjeçari italian nga Macerata, Luca Traini i lidhur me grupet e ekstremit të djathtë.

Ai mësohet se është ndaluar nga policia në sheshin Vittoria. Në automjet, autoritetet kanë gjetur një pistoletë Glock, me të cilën dyshohet se autori ka qëlluar në drejtim të njerëz.

I riu, me kokën e rruar, mësohet sa ka ndaluar vullnetarisht në këtë vend, ku ndodhet monumenti i të rënëve. Ai zbriti nga automjeti, duke lënë pistoletën dhe u drejtua në këmbë nga monumenti, ku dhe u arrestua.

Një nga hipotezat e forcave të rendit është se ky sulm vjen në shenjë hakmarrjeje, në drejtim të komunitetit nigerian. Me kombësi nigeriane ishte edhe Innocent Oseghale, personi i akuzuar për vrasjen e Pamela Mastropietro. Policia tha se autori, në momentin që u ndalua thërriti: Rroftë Italia!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.