Mediat belge: Rikthehet në vend vrasësi shqiptar, vrau prostituten para 18 vitesh

Një shqiptar i dënuar në mungesë me 23 vite burg në Itali, është kthyer në Belgjikë.

Kështu shkruajnë mediat belge për shqiptarin me identitet të dyfishtë.

Kliko per me shume info

Shqiptari Erjon.S rezulton i dënuar për vrasjen e një prostitute në vitin 2000 në Itali.

Ai u arrestua për herë të parë në vitin 2015 në Belgjikë, ku kishte përfituar azil me identitet të rremë.

LEXO EDHE:  AKU bllokon 52 kg mish, ja dënimi për pronarin e dyqanit

Megjithatë, u zbulua nga hetuesit belgë dhe më pas u ekstradua drejt Italisë për t’u përballur me proceset gjyqësore. Tashmë ai është rikthyer në Belgjikë për të vuajtur pjesën e mbetur të dënimit.

Vrasja e prostitutës në Itali

Në vitin 2000, Erjon S. së bashku me dy shqiptarë të tjerë Robert Z. dhe Fatmir V. vranë një prostitutë nga Amerika Jugore. Dy muaj më vonë, policia italiane arriti të identifikonte autorët e dyshuar. Në prill të vitit 2003, gjykata italiane e dënoi në mungesë Erjon S. me 23 vjet burg. Pas 17 vitesh në arrati, ai u arrestua në qytetin Wervik në Belgjikë.

LEXO EDHE:  DETAJE/ Si u kap vrasësi i Mario Majollarit, ja ç'kishte tentuar të bënte dhe si ra në grackë

Arratisja në Belgjikë

Shqiptari Erjon S. përfitoi azil në shtetin belg duke përdorur identitet dhe datëlindje të rreme. Aty ai krijoi jetën nga e para. 37-vjeçari u martua dhe bëri tre fëmijë. Por, pavarësisht jetës së tij të dyfishtë, policia belge mundi ta gjente. Edhe pas arrestimit dhe zbulimit të së kaluarës së errët, bashkëshortja e tij nuk e ka braktisur.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here