Ishte nisur me autobus për në Greqi, shqiptari kapet ‘mat’ në Kakavijë. Ja çfarë i gjeti Policia

Kliko per me shume info

Një sasi lënde narkotike është sekuestruar në pikën kufitare të Kakavijes.

Mësohet se autoritetet shqiptare kanë bllokuar 1.5 kg heroinë. Në pranga ka rënë Elton Ferko, 37-vjeç në lidhje me këtë rast të trafikut ndërkombëtar droge të mbetur në tentativë.

Kliko per me shume info

37-vjeçari po udhëtonte me autobus drejt Greqisë, kur gjatë kontrolleve iu gjet lënda narkotike e fshehur në çantën e tij.
NJOFTIMI I POLICISE:
Goditet një tjetër rast i tentativës për Trafikim të lëndëve narkotike.

Sekuestrohet 1 kilogramë e 520 gramë lëndë e dyshuar narkotike Heroinë.

Arrestohet në flagrancë poseduesi.

Në datën 12.02.2018 shtetasi Elton Ferko është paraqitur në dalje të Republikës së Shqipërisë për të udhëtuar drejt Greqisë me autobuzin e linjës Tiranë – Athinë.

Pas procedurave të kryera në sistemin TIMS nga punonjësit e policisë Kufitare Kakavije, autobuzi është kaluar në vijën e dytë për një kontroll më të imtësishëm.

Nga kontrolli fizik i ushtruar nga punonjësit e Policisë Kufitare shtetasit të mësipërm iu gjetën dy pako në trup dhe një pako në çantën e dorës me lëndë të dyshuar narkotike Heroinë.

Pesha totale e lëndës narkotike rezultoi 1 kilogramë e 520 gramë, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Pas veprimeve të para hetimore, Specialistët e seksionit për Hetimin e Narkotikëve në D.V.P Gjirokastër arrestuan në flagrancë shtetasin:

Elton Ferko, 37 vjeç, banues në Fier.

Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike”, parashikuar nga neni 283/a/1 i Kodit Penal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.