Policët me syze inteligjente për të identifikuar kriminelët

Kliko per me shume info

Policia në Kina nëpërmjet syzeve inteligjente mund të arrestojë çdo kriminel apo të kërkuar. Teksa Kina po pregatitet të presë mijëra vizitorë për Vitin e Ri Hënor, policia ka shtuar një mjet tjetër në arsenalin e saj të survejimit të turmave: syze që mund të identifikojnë fytyrat e njerëzve.

Deri më tani pajisjet kanë ndihmuar në kapjen e 7 të kërkuarve në lidhje me çështje kriminale, si dhe 26 persona të tjerë të cilët po udhëtonin me identitete të rreme.

Kliko per me shume info

Pajisjet u projektuan ne laboratoret e kompanisë ‘LLVision Technology’ me bazë në Pekin, në bashkëpunim me departamentet e policive të disa provincave të vendit shkruan Klan+.

Kompania shprehet se gjatë testimeve ka arritur të identifikojë individë nga një databazë prej 10 mijë të dyshuarish në më pak se një secondë. Kjo shpejtësi është e krahasueshme me atë të parë nëpër filma si “Mission Impossible” .

Nëse syzet do të rezultojnë efektive në patrullimin në Kinë, kompania mendon se mund të zgjerojë shitjet edhe në agjencitë e tjera të zbatimit të ligjit në Europë dhe SHBA.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.