Pezullimi i 3 gjyqtarëve nga KLD, ja reagimi i Donald Lu

Kliko per me shume info

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë, Donald Lu, ka reaguar në lidhje me vendimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, i cili sot pezulloi nga detyra 3 gjyqtarë të Gjykatës së Apelit të Durrësit Petraq Dhimitrin, Kliton Spahiun dhe Petrit Çenon.

Vendim erdhi pasi anëtarët e Këshillit u njohën dhe shqyrtuan informacionin e ardhur nga drejtuesi i Prokurorisë së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, me datë 06.02.2018, ku njoftohej marrja si të pandehur të tre gjyqtarëve.

Kliko per me shume info

Në një reagim për Javaneës,  ambasadori amerikan shprehet se mirëpret vendimin.

“Ambasada e SHBA mirëpret pezullimin e tre gjyqtareve te Gjykatës se Apelit Durrës, përfshi kryegjyqtarin, ndërkohë që janë marrë të pandehur për korrupsion të rëndë.

Shtetet e Bashkuara mbështesin hetime dhe ndjekje penale serioze për krimin e organizuar dhe korrupsionin.

Gjyqtarët e pandehur për korrupsion duhet të pezullohen ndërkohë që presin gjyqin”, citohet të jetë shprehur Lu.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.