Arrestim ‘peshqve’ të mëdhenj? Xhafaj paralajmëron: Prisni…!

Kliko per me shume info

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ishte i pranishëm sot në Prokurorinë e Përgjithshme për firmosjen e memorandumit të bashkëpunimit në kuadër të operacionit ‘Forca e Ligjit’.

Pas përfundimit të takimit, Xhafaj u pyet në lidhje me arrestimin e ‘peshqve’ të mëdhenj ku tha vetëm fjalën “Prisni…”.

Kliko per me shume info

Kjo lëvizje vjen pas reagimit të ambasadorit Donald Lu, i cili tha se Janari 2018 kaloi pa peshq të mëdhenj të arrestuar sic ishte paralajmëruar.

Madje, Lu në nëntor të vitit 2017 vendosi një afat për arrestimin e peshqve të mëdhenj, i cili u shkel pasi deri tani nuk kemi asnjë peshk të “rënë” në grep.

Deklarata e nentorit 2017: Donald Lu vendos afat: Deri në janar burg për disa peshq të mëdhenj

Gjatë takimit të sotëm në Ministrinë e Brendshme në kuadër të operacionit “Forca e ligjit” ambasadori amerikan, në një gjuë diplomatike tha se çfarë pret nga qeveria në vitin 2018.

Ambasadori i SHBA, Donald Lu, që paralajmëroi arrestimin e peshqve të mëdhenj.

“Ne presim rezultate, presim që ky plan agresiv të përfundojë me arrestimin dhe ndjekjen penale të peshqve të mëdhenj dhe rezultatet duhet të nisin në fillim të vitit të ardhshëm. Të ndiqen penalisht peshq të mëdhenj në fillim të vitit të ardhshëm. Populli shqiptar e kërkon dhe e meriton këtë. Së fundmi ju keni një shprehje në gjuhën shqipe: “Dielli duket që në mëngjes”. Deri tani organet e drejtësisë penale kanë dështuar ndaj grupeve penale. Shqipëria ka një problem me lidhjen mes grupeve kriminale dhe politikanëve. Ky problem ka pllakosur politikën shqiptare që nga rënia e komunizmit. Asnjë nuk është mbi ligjin. Ju thoni “peshku i madh e ha të voglin”, për një herë të vetme në Shqipëri, le të hamë peshkun e madh,” – tha Donald Lu.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.