Negociatat me Greqinë, Bushati: Marrëveshja jonë, më e mirë se e Berishës

Në një interpelancë online, të kërkuar përmes Platformës së Bashkëqeverisjes “shqiperiaqeduam” nga një grup studentësh të ekselencës, ministri per Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati u shpreh se marrëveshja e re me Greqinë do të jetë më e mirë se ajo e 2009.

Ministri Bushati tha se çdo diskutim për 12 milje detare, apo për falje të detit Greqisë, është thjesht një shpifje.

LEXO EDHE:  Protesta e emigrantit, Paloka: I riu nga Shijaku si studentin kinez që doli përpara tankut
Kliko per me shume info

‘Ne kemi disa fakte që janë të pakundërshtueshme, kemi një marrëveshje që u shfuqizua nga Gjykata Kushtetuese, e për pasojë kjo është pika e nisjes për çdo marrëveshje të re me Greqinë- tha ministri i jashtëm.

Sipas Bushatit, cështje e delimitimit të hapësirës detare jane pjesë e diskutimeve, duke ballafaquar pikëpamjet. “Shpresojmë që shpejt do të kemi një marrëveshje të re”, u shpreh Bushati.

LEXO EDHE:  Deputeti i LSI i bën PUÇ Kryemadhit, qëndron në Kuvend kur largohen të gjithë

I pyetur nëse ka pasur kërcënim nga ana e Greqisë gjatë negociatave për vendosjen e vetos për integrimin e Shqipërisë, Bushati u përgjigj se nuk është në interesin strategjik të Greqisë të përdorë politika bllokuese për Shqipërinë

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here