Moti i keq, 12.000 qytetarë pa energji elektrike në Elbasan

Kliko per me shume info

12.000 qytetarë mbeten pa energji elektrike në të gjithë Qarkun e Elbasanit. Shkaku është mot i keq.

Për shkak të erërave të forta, stuhive dhe ngricave, janë shkëputur përcjellësit e energjisë elektrike dhe janë dëmtuar shtyllat e Tensionit të Mesëm e atij të Ulët, në shumicën e fshatrave malorë të bashkive Librazhd, Prrenjas, Elbasan, Gramsh.

Kliko per me shume info

Aktualisht, në terren ndodhen 170 punonjës dhe dhjetra mjete te OSHEE me bazë të bollshme materiale për riparimin e defekteve. Në fillim të javës, nga përkeqësimi i kushteve atmosferike mbeten pa energji 30.000 abonente nga 110.000 që ka Qarku Elbasanit.

Dje u rikthye energjia elektrike tek 8.000 abonentë. Ndêrkohë, vijon të jetë mjaft i vështirë qarkullimi në aksin Librazhd-Bulqizë, pasi segmenti Shkalla e Lunikut – Steblevë ka 50-60 cm dëborë. Ndërkaq, mjaft segmente të rrugêve rurale janê të rrezikshëm, pasi në zonat malore që janë të mbuluara nga dêbora, mbizotërojnë grimca.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.