Moti i keq bllokon portet, trageti në Vlorë mbetet në det

Kliko per me shume info

Moti i keq ka sjellë probleme në portet e vendit.

Në Vlorë, trageti i linjës Brindizi-Vlorë ka mbërritur në orën 11 të paradites së të mërkurës në Portin e Vlorës me 90 pasagjerë në bord. Por, mjeti lundrues nuk është ankoruar ende për shkak të erërave të fuqishme. Trageti ka tentuar 3 herë të ankorohej, por në të gjitha përpjekjet përplaset me kalatën e portit. Kjo e ka bërë të pamundur ankorimin e tij. Ndërkohë, anijet e peshkimit nuk janë lejuar nga kapiteneria të dalin në det.

Kliko per me shume info

Në Durrës, Autoriteti portual ka ndërprerë përpunimin e anijeve si për mallra, ashtu edhe pasagjerësh. Shkak është bërë moti i keq dhe erërat e forta që kanë shkaktuar dallgë të mëdha. Raportohet se katër anije që ndodhen në terminalin perëndimor të portit janë në pritje të përmirësimit të motit për t’u futur në përpunim. Ndërprerja është bërë që në mesditën e kësaj të mërkure.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.