Merkel: Në krye të Gjermanisë deri në 2022-shin

“Të dhimbshme por të pranueshme” e konsideron Angela Merkel, marrëveshjen e të mërkurës me socialdemokratët për koalicionin e madh që do të qeverisë Gjermaninë 4 vitet e ardhshme.

Në një intervistë për televizionin publik ZDF, Merkel tha se synon që mandatin e saj të katërt ta çojë deri në fund. Sipas saj, kristiandemokratët u bënë socialdemokratëve një lëshim të madh duke u dhënë Minstrinë e Financave dhe këtë, për hir të nxjerrjes së vendit nga kriza dhe shmangien e zgjedhjeve të parakohshme.

LEXO EDHE:  Fjalët e 4 vjeçarit që tronditën botën – Në çantë kam shallin e nënës dhe motrës nuk kam asgjë tjetër
Kliko per me shume info

Por nëse anëtarësia socialdemokrate nuk miraton marrëveshjen përfundimtare, në votimin që pritet të zhvillohet në fillim të marsit, Merkel tha se ishte e gatshme të kandidonte sërish për postin e kancelares në zgjedhjet e reja të përgjithshme.

Kritikët e brendshëm të partive respektive akuzojnë Merkelin dhe Schulzin për pazare me koalicionin e madh. Madje Schulz u detyrua të heqë dorë nga propozimi për të qenë ministër të jashtëm po ashtu është pezulluar nga kryesimi i socialdemokratëve.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here