Vettingu, ish-kryeprokurori Adriatik Llalla heq dorë përfundimisht nga drejtësia

Ish-prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla është larguar tashmë përgjithmonë nga drejtësia shqiptare.

Ai mesohet se ka dorëzuar kërkesën për tu tërhequr nga emerimi ne gjykaten e Apelit. Kerkesa eshte dorezuar ne presidence dhe tek Komisionmet e vetingut gjatë ditës së shtune.

Kliko per me shume info

Heqja dore nga emerimi si gjyqtar Apeli, sipas Llalles e perjashton ate edhe nga procesi i vetingut.

LEXO EDHE:  Durrës, përplas të dehurin me makinë dhe ia mbath pa gjurmë

Ende nuk eshte e qarte zyrtarisht nese tërheqja nga sistemi i drejtësisë bën që procesi i Vettingut ndaj Llallës të ndërpritet, por për këtë çështje do vendosë Këshilli i Lartë i Drejtësisë nëse Llalla do i shpëtojë apo jo Vettingut për pasurinë dhe integritetin.

Sipas ligjit, Llalla i cili u largua nga detyra e kryeprokurorit dy muaj me pare, duhej ti nenshtrohej vetingut e me pas nese e kalonte ate, kishte te drejte emerimi ne gjykaten e Apelit.

LEXO EDHE:  LAJM I FUNDIT - Arrestohet në Kosovë vrasësi i Marjo Majollarit, fshihej me emër tjetër

Pikerisht nga kjo e drejte mesohet se LLalla ka hequr dore duke kerkuar qe te mos jete pjese e sistemit te drejtesise./lajmifundit.al

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here