Lajme të këqija nga moti për ditën e sotme, ja çfarë pritet të ndodhë nesër

Reshjet e shiut do të vazhdojnë edhe gjatë ditës së sotme, ndërsa mësohet se prurjet e lumit të Vjosës mësohet se do të jenë edhe më të mëdha seç kanë qenë deri më tani.

Kështu thuhet në parashikimi e motit të bërë nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit.

Kliko per me shume info

Parashikimi i motit për ditën e sotme dhe nesër:

Nga llogaritjet e fundit hidrologjike të IGJEUM, rezulton se, në mbrëmjen e sotme (e diel, dt.04) do të ulet rreziku nga përmbytja e lumenjve. Parashikohet që prurjet e lumit Vjosa, do të jenë kritike përgjatë ditës së sotme dhe do të kthehet brenda shtratit natyral vetëm  në ditën e nesërme (e hënë, dt.05).

LEXO EDHE:  Në prag të sezonit turistik, Saranda e mbytur nga ujërat e zeza

Në qarqet Fier dhe Vlore është vendosur ngjyra e kuqe, si niveli i lartë i rrezikut për efekt të përmbytjeve dhe jo të reshjeve. Për këtë arsye është vendosur shenja përkatëse në tabelë .

Ky informacion do të përditësohet nga IGJEUM sipas llogaritjeve të ardhshme dhe do të njoftoheni për çdo ndryshim në parashikimin e përmbytjeve.

LEXO EDHE:  Zbulohet arsyeja, ky është motivi pse polici vrau veten

RESHJET

Sot pasdite (e diel, dt.04) priten reshje, por lokale dhe të dobëta, ndërsa nesër (e hënë, dt.05) nuk priten reshje (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Reshjet do të jenë në formën e dëborës 500 metra mbi nivelin e detit, ndërsa në Veri-Lindje në zona të kufizuara edhe më poshtë se ky nivel. (shënim: në rastin e reshjeve të dëborës, 1 mm reshje = 1 cm dëborë e re)

LEXO EDHE:  Ngjarje e rëndë në Fier, polici vret veten me armën e shërbimit

TEMPERATURAT

Nesër (e hënë, dt.05) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 3 / 13

në vendet e ulëta: 2 / 13

në vendet malore: -6 / 7 °C.

ERA

Sot (e diel, dt.04) dhe nesër (e hënë, dt.05) pritet të fryjë e dobët, ndërsa në bregdet deri mesatare.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here