Kryediplomati gjerman, Haradinajt: Ratifikojeni demarkacionin

Kliko per me shume info

Ministri i punëve të jashtme të Gjermanisë, Sigmar Gabriel i cili ka arritur në Kosovë për një vizitë zyrtare ka thënë para gazetarëve se është i gëzuar që ka vullnet të zgjidhet çështja e demarkacionit në mënyrë që qytetarët e Kosovës të udhëtojnë pa viza në zonën Schengen.

“Faleminderit për mundësinë që ma dhatë të jem mysafir i juaji për 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. I përgëzoj gjithashtu qytetarët për 10 vjetorin e pavarësisë. Gjermania është një nder vendet e para që kanë njoftë shtetësinë e Kosovës e cila duhet të jetë krenare për arritjet e veta”, ka thënë kryediplomati gjerman.

Kliko per me shume info

Sfidat janë ende të mëdha, dhe sipas tij, gjermania do të jetë një partner i qëndrueshëm edhe me tutje.

“Ka sfida që duhet të zgjidhen si zbatimi i ligjit, zbatimi i reformave, çështja e gjyqësorit të pavarur etj”, ka deklaruar Sigmar Gabriel.

Ai ka thënë se duan që ta ndihmojnë Kosovën në zbatimin e shtetit ligjor dhe ti ofrojë asaj asistencë për aq sa munden.

“Jam i lumtur që ka vullnet të zgjidhet çështja e demarkacionit me Malin e Zi, në mënyrë që ky kriter të plotësohet dhe të liberalizohen vizat për qytetarët e Kosovës”, ka thënë ministri i jashtëm gjerman.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.