Juristja që po “çmend” rrjetet sociale me sëmundjen e saj

Kliko per me shume info

Një vajzë italiane që vuan nga sëmundja e lëkurës vitiligo së fundmi po thyen rrjetet socialeme disa foto të publikuara ku shfaqet e xhveshur, duke sfiduar edhe modelet më të njohura.

Gjashtë vjet më parë, studentja e drejtësisë Francesca Conti, 20 vjeç, nga Roma, ishte në një pishinë kur një burrë vuri re një njollë të bardhë në fytyrën e saj.

Kliko per me shume info

Ai iu afrua asja dhe i tha se ke sëmundjen vitiligo, ajo fillimisht refuzoi të besonte atë para se të zyrtarizohej diagnoza vetëm pak javë më vonë, përcjell albeu.com

Ajo shpjegoi: “E pashë për herë të parë njollën e bardhë në fytyrën time kur isha në pishinë me shokët e mi. Një burrë që takova, vura re se kisha vitiligo dhe i thashë se isha i sigurtë se ai ishte gabim. Që atëherë vitiligo është zhvilluar shumë në trupin dhe lëkurën time”.

Francesca thotë se të qenët i pavetëdijshëm për gjendjen e ndihmoi të përqafonte mënyrën se si dukej.

Duke përqafuar pamjen e saj, Francesca ishte në gjendje të shpërfillte komentet mizore të njerëzve.

Kjo gjë e ndihmoi më shumë Francescën të dojë fotografinë dhe të adhurojë modelingun.

Ajo shpreson se duke ekspozuar veten lakuriq ajo do të frymëzojë të tjerët me vitiligo për të përqafuar gjendjen e tyre.

Francesca kurrë nuk kishte planifikuar të ndiqte një karrierë në modelim, por ishte një fotograf i cili e kontaktoi atë në rrjetet sociale duke e pyetur nëse mund të punonin së bashku dhe franceska ra dakort.

Ajo është bërë shumë e njohur në rrjetet sociale dhe është përshëndetur nga shumë komentues dhe ndjekës për hapin e marrë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.