Gruaja që ka 109 “fëmijë” prek zemrat e të gjithëve!

Kliko per me shume info

Një grua nga Pekini ka pasur më shumë se 100 fëmijë, prindërit e të cilëve vdiqën në tërmetet pavarësisht faktit se ajo po lufton kundër vetë kancerit.

Në tetë vitet e fundit, 60-vjeçarja He Jiangping, e cila ka kancer të gjirit, i ka dhënë gjithë zemrën e saj këtyre djemve dhe vajzave të pastrehë, më i vogli prej të cilëve është vetëm 2-vjec, përcjell albeu.com

Kliko per me shume info

Ai Jiangping është fotografuar me disa prej jetimëve që ajo ka ndihmuar që nga viti 2010.

Nën kujdesin e saj, shumë nga këta fëmijë jo vetëm që janë rritur si adoleshentë të shëndetshëm, por edhe studentë me rezultate të larta.

Por zoti He, udhëheqëse e një programi bamirësie, preferon të mos mburret me vitet e saj të bujarisë, edhe pse historia e saj ka lëvizur miliona njerëz në Kinë.

“Unë u thashë atyre se fjala “nënë” nuk ishte fjalë që duhet ta përdorin me lehtësi.Unë u thashë që këtë fjalë ta ruajnë për më vonë nëse ndonjë familje bujare do të dilte vullnetare dhe do t’i birësonte”.

Por kjo kurrë nuk i ndaloi fëmijët. Ata e quajnë zonjën He “mama” ose “lao ma” për të shprehur mirënjohjen e tyre pasi u ushqehen nga gruaja dashamirëse për gati një dekadë.

Shumica e jetimëve nën kujdesin e zonjës së humbur, kanë humbur prindërit e tyre në Tërmeti Yushu, 6.9 ballë në vitin 2010 që vrau 2,698 njerëz në pjesën më të varfër të Kinës

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.