Vrasja e Hajdarit, Gjykata turke vendos për ekstradimin e Izet Haxhisë në Shqipëri

Kliko per me shume info

Gjykata e Lartë në Turqi ka vendosur për ekstradimin e Izet Haxhisë drejt Shqipërisë.

Izet Haxhia është ish truproja i Sali Berishës, i dënuar me 25 vite burg në Shqipëri për vrasjen e Azem Hajdarit mbrëmjen e 12 shtatorit të vitit 1998.

Kliko per me shume info

Ai ndalua në Turqi më 3 qershor të vitit 2006, por gjykata në atë kohë vendosi ta lerë të lirë. Haxhia ka qëndruar prej asaj kohe në Turqi, nga ku ka mohuar akuzat të jetë përfshirë në vrasjen e Hajdarit dhe ka akuzuar ish kryeministrin Sali Berisha për urdhërimin e vrasjes së tij. Lajmi është konfirmuar nga vetë Izet Haxhia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.