Fenomen i rrallë, qeni mumifikohet brenda trungut të pemës

Ky një qen i mumifikuar i cili u gjet brenda një trungu peme 20 vjecare pasi ngeci aty kur po ndiqte një “rakun” dhe u mbyt brenda në Gjeorgji.

Qeni, i njohur si Stuckie, u zbulua në vitin 1980 i mumifikuar pranë majës së pemës- dhe ai tani është atraksioni kryesor në Forest World, një muze në Waycross, Gjeorgji, përcjell albeu.com

Kliko per me shume info

Trupi i Stuktit u mumifikua në vend të dekompozimit.

LEXO EDHE:  Çfarë e zgjat më shumë jetën, paraja apo arsimimi?

Kristina Killgrove antropologe nga Universiteti i Floridas Perëndimore thotë se vetitë e ‘trungut arkivol’ ashtu si me mumjet e Egjiptit të lashtë bënë punën e tyre.

Druri i lisit përmban taninë, një lëndë që përdoret për pastrimin e gëzofit të kafshëve dhe parandalimin e kalbjes. Tanina ka aftësinë të thithë lagështinë e ambientit përreth, çka ka ndaluar edhe rritjen e mikrobeve.

LEXO EDHE:  Shikojeni këtë foto, do habiteni pasi ka nevojë për një shpjegim

Është vlerësuar se ai kishte qenë në pemë për rreth 20 vjet përpara se të zbulohej.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here