Elbasan, del para gjykatës grupi i atentateve me tritol, gjashtë lihen në burg

Kliko per me shume info

Ditën e sotme kane dale para gjykatës së Elbasanit të arrestuarit e operacionit “Porosia” i cili u ndërmor mbrëmjen e 7 shkurtit dhe vazhdoi me pas per disa dite me radhe.

Gjykata ka vendosur ndaj shtetazsve Geraldo Yzeirllari, Kristi Maxhari, Kristian Petani, Edmond Abazi, Gazmor Kokla dhe Ergest Lipo masen e sigurise “arrest me burg”

Kliko per me shume info

Ata akuzohen se janë pjesë e një grupi të strukturuar kriminal. Gjatë operacionit u sekuestruan eksploziv, armë dhe drogë.

Gjyqtari Ramazan Adviu ishte ai qe pasi degjoi kerkesat e prokurorise, dha me pas vendimin për masën e sigurisë.

Shtetasve Geraldo Yzeirllari dhe Kristi Maxhari iu janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale 82 kallëpe e dyshuar si lëndë plasëse tritor. Shtetasit Edmond Abazi iu ëshët gjetur dhe sekuestruar një sasi prej 1.5 kg lëndë narkotike, e dyshuar kanabis sattiva.

Gjatë kontrollit të banesës së shtetasit Gazmor Kokla në Gramsh janë gjetur 1 armë automatik, një pushkë model 56 dhe një sasi prej 440 fishekë, 3 automjete, 15 celularë si edhe një sasi e konsiderueshme vlera monetare.”

Në kërkim janë shpallur Egdi Hysnellari dhe Rexhep Kasa. Grupi dyshohet si i përfshirë në atentatin ndaj Lulzim Kullës në Shkodër më 13 janar 2018.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.