Ditët me shi morën fund, ky është ndryshimi drastik i motit për ditët në vazhdim

Kliko per me shume info

Ditët me shi mbaruan. Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se në ditët në vazhdim, temperaturat do të rriten.

RESHJET

Kliko per me shume info

Sot pasdite (e enjte, dt.15) nuk priten reshje, me përjashtim të qarkut të Korçës ku reshjet do të jenë lokalisht të dobëta. Nesër (e premte, dt.16) nuk priten reshje (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Në zonat malore priten reshje dëbore në 500m mbi nivelin e detit (në jug-lindje në zona të kufizuara edhe më poshtë se ky nivel).

(shënim: në rastin e reshjeve të dëborës, 1 mm reshje = 1 cm dëborë e re)

TEMPERATURAT

Nesër (e premte, dt.16) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 3 / 14

në vendet e ulëta: 1 / 12

në vendet malore: -4 / 6 °C.

ERA

Sot (e enjte, dt.15) dhe nesër (e premte, dt.16) era pritet të fryjë mesatare deri e fortë në bregdet.

LUMENJTË:

Nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM, rezulton se lumenjtë në të gjithë territorin nuk paraqesin rrezik.

Ky informacion do të përditësohet nga IGJEUM sipas llogaritjeve të ardhshme dhe do të njoftoheni për çdo ndryshim në parashikimin e përmbytjeve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.