Debatit mes aktorëve dhe Ministrisë së Arsimit/ Kryemadhi në mbështetje të artistëve

Kliko per me shume info

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka mbështetur kërkesat e aktorëve dhe artistëve drejtuar qeverisë, pas propozimit të Ministrisë së Kulturës për ndryshimet në ligjin e artit.

Duket se pika më e nxehtë e debatit mes aktorëve dhe Ministrisë së Arsimit është zhvendosja e Teatrit Kombëtar drejt godinës së re që quhet Turbina, dhe kalimin e TOB në godinën aktuale të teatrit.

Kliko per me shume info

Sipas aktorëve, godina Turbina nuk plotëson asnjë kriter për të qenë Teatër Kombëtar.

“Po zoti Derhemi, ju keni të drejtë!

Urrejtja e “Atij” vjen sepse ai nuk pranon të jetë një numër atje ku të tjerët duartrokiten”, shkruan Kryemadhi në rrjetet sociale duke mbështetur kërkesat e artistëve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.