Çështja e emrit, Zaev tregon se kur do të arrihet marrëveshja me Greqinë

Kliko per me shume info

Pak ditë më parë mediat greke raportuan se mes Maqedonisë dhe Greqisë është arritur akordi për çështjen e emrit.

Sipas tyre emri i ri i fqinjit tonë lindor do të jetë “Republika e Maqedonisë së Epërme”. Për këtë çështje ka folur edhe kreministri maqedonas Zoran Zaev.

Kliko per me shume info

Ky i fundit në një intervitë për mediat maqedonase është shprehur që pas këtij akordi vendi tij mund të marrë ftesën për tu anëtarsuar në NATO.

”Një arritje e tillë do t’i mundësonte Maqedonisë që të merrte ftesën për anëtarësim në NATO, në samitin e 11-12 korrikut”, theksoi Zaev.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.