Asteroidi BP6 po i afrohet sonte Tokës me shpejtësi “skëterrë”

Kliko per me shume info

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se një asteroid i quajtur BP6 po i afrohet sonte Tokës me shpejtësi të lartë dhe do të kalojë shumë pranë planetit tonë.

Objekti qiellor do të kalojë afër Tokës në një distancë prej 883 mijë kilometra, një distancë relativisht e shkurtër në terma hapësinorë.

Kliko per me shume info

BP6 nuk është konsideruar një asteroid potencialisht i rrezikshëm nga shkencëtarët, megjithatë ka një shpejtësi prej 8.5 milje në sekondë ose afërsisht 31 mijë milje në orë.

Një ditë më parë, pranë Tokës kaloi një tjetër asteroid vetëm disa orë përpara Super Boël në SHBA.

Asteroidi 2002 AJ129 vëzhgohej nga NASA prej më shumë se 14 vitesh dhe shkencëtarët kishin dijeni të saktë rreth orbitës së tij, pra që kishte zero shanse të përplasej me planetin Tokë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.