Arrestohet krijuesi i Counter Strike

Kliko per me shume info

Jess Cliffe, është një nga dy krijuesit e portretit të parë shooter ‘lojë’ që të gjithë e njohim Counter-Strike, pra i njëjti është arrestuar dhe është rezervuar për shfrytëzim seksual të një fëmije në Seattle të enjten në mëngjes, stacion lokal.

Cliffe nuk është akuzuar për një krim dhe pritet të ketë një seancë dëgjimi me kusht të premten pasdite.

Kliko per me shume info

Në një deklaratë që ka dhënë për Mashable, zhvilluesi i video-lojes Valve tha se Cliffe është pezulluar derisa të dalin më shumë detaje.

“Ne ende mësojmë detaje se çfarë ndodhi në të vërtetë,” tha një zëdhënës i Valve. “Raportet sugjerojnë se ai është arrestuar për një vepër penale. Si e tillë ne kemi pezulluar punën e tij derisa ne e dimë më shumë.”, është shprehur ai.

Ndryshe, Cliffe ka krijuar Counter-Strike me Minh Le ndërsa të dy ishin në kolegj në vitin 1999. Loja konkurruese multiplayer filloi si mod për lojën Half-Life të Valve, dhe një vit më vonë Valve punësoi dy dizajnerët dhe bleu të drejtat për Counter-Strike , duke e kthyer atë në një nga seritë më të njohura të revoleve të të gjitha kohërave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.