Ambasadori Donald Lu pret në Portin e Vlorës anijen luftarake amerikane “Ross”

Kliko per me shume info

Ambasadori amerikan Donald Lu ka pritur sot anijen luftarake amerikane “USS Ross” të zbarkonte në Portin e Vlorës. Anija e flotës ushtarake amerikane, “Ross” ka mbërritur në Gjirin e Vlorës në kuadër të një nisme për forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve mes SHBA dhe Shqipërisë si dhe përkushtimin e të dy vendeve për stabilitetin në rajon.

Në ceremoninë e mbërritjes, bashkë me ambasadorin amerikan Donald Lu, ishin të pranishëm drejtues të lartë të Forcave të Armatosura shqiptare, si dhe Drejtori i “Portit Detar” Vlorë sh.a, Admir Malaj.

Kliko per me shume info

Anija do të qëndrojë tre ditë për një program të bashkëpunimit ushtarak dypalësh dhe do të ankorohet në kalatën lindore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.