Ambasadori amerikan Donald Lu jep një paralajmërim të fortë për të gjithë gjyqtarët

Pas pezullimit nga detyra të 4 gjyqtarëve të apelit të Durrësit nga KLD ka reaguar edhe Ambasadori i SHBA Donald Lu. Ai ka mbështetur dhe vlerësuar këtë vendim duke inkurajuar edhe për të tjera hetime.

“Ambasada e SHBA mirëpret pezullimin e tre gjyqtareve te Gjykatës se Apelit Durrës, përfshi kryegjyqtarin, ndërkohë që janë marrë të pandehur për korrupsion të rëndë.

LEXO EDHE:  Denoncimi, pas akuzave për Habilajt, Saimir Tahirit i plas një tjetër skandal
Kliko per me shume info

Shtetet e Bashkuara mbështesin hetime dhe ndjekje penale serioze për krimin e organizuar dhe korrupsionin.

Gjyqtarët e pandehur për korrupsion duhet të pezullohen ndërkohë që presin gjyqin”, ka qenë ky reagimi i Donald Lu.

Gjyqatarët Petrit Çenon, Kliton Spahiun dhe Petraq Dhimitrin u pezulluan nga detyra për korrupsion.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here