E dini cili është vendi më i ftohtë në botë? Temperatura rekord -64 gradë C

0

Yakutsk është kryeqyteti i Republikës Sakha që është pjesë e Rusisë. Ky vend njihet edhe si qyteti më i ftohtë në botë.

Asnjë vend tjetër në Tokë nuk i përjeton këto temperatura ekstreme.

Kliko per me shume info

Megjithëse temperaturat gjatë verës së shkurtër mund të tejkalojnë 29° C, temperaturat e dimrit rregullisht bien në -40 ° C dhe më e ulëta e regjistruar ndonjëherë ishte një tronditëse -64 ° C.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.