Peru/ Tërmet i fuqishëm 7.3 ballë, frikë për cunami

Kliko per me shume info

Një tërmet me magnitudë 7.3 ka goditur bregun e Perusë duke shkaktuar frikë për një cunam të mundshëm.

Tërmeti 7.3 ballë ishte në një thellësi prej 31 km në jug-jugperëndim të Acarit, raporton US Geological Survey (USGS).

Kliko per me shume info

Qendra paralajmëruese e cunamit të Paqësorit tha se valët e tij janë të mundshme dhe do të jenë shumë të larta përgjatë bregut të Perusë.

Peruja ndodhet në Unazën e Zjarrit, një zonë në Oqeanin Paqësor, i prirur për tërmetet dhe shpërthimet vullkanike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.