Përdori kontraceptivë për 6 muaj, vajza që për pak humbi jetën ka një mesazh për të gjithë femrat

Një studente është ekzaminuar me pneumoni dhe mpiksje të gjakut potencialisht vdekjeprurëse në mushkëritë e saj, pasi mpërdori një pilulë kontraceptive për vetëm gjashtë muaj.

Eleanor Waring, 19 vjeç, ndjenjte dhimbje të kraharorit dhe të gjoksit para Krishtlindjes duke e lënë atë të paaftë për të ecur dhe ‘duke qarë me dhimbje’.

LEXO EDHE:  Si të keni sukses në punë? Miliarderi Elon Musk zbulon 6 këshilla
Kliko per me shume info

Gjatë rrjedhës së më shumë se një jave ajo u trajtua për infeksione të urinës dhe gjoksit të dyshuar para se të diagnostikohet me gjendjen inflamatore të mushkërive dhe mpiksjen e gjakut në mushkëritë e saj.

Eleanori gjithashtu pësoi agoninë e pritjes për 22 orë për një shtrat spitalor para se të mund të trajtohej.

LEXO EDHE:  Turisti britanik filmon veten duke bërë veprimin e rëndë mbi varrin e Pablo Escobar

Hulumtimet sugjerojnë se pilula e kombinuar kontraceptive pothuajse trefishon rrezikun e mpiksjes së gjakut – hormoni femëror i estrogjenit që përmban mund të shkaktojë mpiksjen e gjakut më lehtë.

Eleanor, e cila studion kriminologjinë në Universitetin Northumbria, në Newcastle-upon-Tyne, tani është duke u bërë thirrje vajzave të tjera të jenë të vetëdijshme për efektet e mundshme anësore të pilulës./Lajmifundit.al

LEXO EDHE:  Keni plane për sot dhe nesër? Shikoni më parë si do të jetë moti

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/health/article-5262575/Student-suffers-blood-clot-pneumonia-taking-Pill.html

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here