Ky është shpërthimi më i madh nënujor në 100 vjet, ja si u zbulua (Video)

Shpërthimi më i madh nënujor i shekullit të kaluar u zhvillua rreth 600 kilometra larg brigjeve të Zelandës së Re, kanë zbuluar shkencëtarët.

Zbulimi u bë pasi një pasagjer i linjës ajrore pa një substancë të çuditshme që u përhap në Oqeanin Paqësor në 2012.

Kliko per me shume info

Në atë kohë, shkencëtarët e identifikuan materialin si shtuf, një substancë vullkanike që lundron.

LEXO EDHE:  Kjo është dashnorja e "frikshme", seks me 100 bossa, zhvatje dhe jetë luksoze në të gjithë botën (FOTO)

Megjithatë, u është dashur gjashtë vjet që kërkuesit të kuptojnë shkallën e shpërthimit me ndihmën e robotëve të kërkimit të thellë në distanca.

Gjetjet janë përshkruar si një ‘minierë ari shkencore’ dhe mund të rrisin kuptimin tonë se si magma ngrihet nga korja e tokës deri në sipërfaqe./Lajmifundit.al

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here