Krijimi i tregut të përbashkët rajonal/ Alarmi: Bizneset shqiptare do të mbyllen

Plani për krijimin e një tregu të përbashkët rajonal i ka gjetur bizneset në Shqipëri të papërgatitura.

Arben Shkodra, Sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës së Prodhuesve Shqiptarë në një intervistë për Monitor foli për situatën alarmante të bizneseve për hapjen e tregjeve rajonale. Sipas tij pasojat e mospërgatitjes do të bëjnë që fillimisht fabrikat të përthithen nga fabrikat rajonale ose në rastin më të mirë të falimentojnë.

LEXO EDHE:  Mashtrimi i madh, policia bllokon pikat e "Gulf", vodhi 1 milionë euro nga shqiptarët me tollonat fiktivë
Kliko per me shume info

Shkodra theksoi se bizneset nuk janë vënë në dijeni për këtë plan, ndërsa Serbia ka 3 vite që punon për këtë gjë, duke bërë që të jenë në avantazh. Kësaj i shtohet dhe fakti që pothuajse gjithë rajoni po ndjek politika subvencionimi ndaj prodhimeve vendase, ndryshe nga Shqipëria.

Sakaq, Sekretari i Shoqatës së Prodhuesve tha se mungon edhe një analizë për efektet që do të ketë procesi i krijimit të zonës së lirë ekonomike. Në këto kushte pritet që të jetë një dështim sipas Shkodrës.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here