Kisha merr në mbrojtje familjen shqiptare, nuk lejon dëbimin e saj nga Amerika

Kliko per me shume info

Kisha e Detroitit në Amerikë mori në mbrojtje një familje shqiptare. Autoritetet kanë vendosur dëbimin e tyre drejt Shqipërisë, por drejtuesit e kishës kanë thënë se nuk do ta lejojnë policinë të hyjë me forcë për të dëbuar familjen shqiptare.

25 Janari do të jetë dita vendimtare për fatin e Ded Rranxburgaj, azilkërkuesit 48-vjeçar, i cili qëndroi ilegalisht për 17 vite në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në krah të gruas së tij të paralizuar. E vetmja shpresë e mbetur për të është Kisha e Detroitit, e cila prej ditës së djeshme ka strehuar famijen shqiptare, në mënyrë që të pengojnë organet e emigracionit amerikan për të kthyer në vendlindje azilkërkuesin.

Kliko per me shume info

Ded Rranxburgaj dhe gruaja e tij, Flora kanë dy djem, të moshave 24 dhe 15 vjeç. Rranxburgaj ka aplikuar për azil politik, por kërkesa nuk është pranuar nga autoritetet amerikane.

“Të lë gruan time shumë të sëmurë dhe mos ta shikoj më kurrë atë, është tepër e rëndë për mua dhe për familjen time. Më është lejuar për 17 të qëndroj në SHBA nën statusin humanitar pasi gruaja ime Flora, vuan nga skleroza e shumëfishtë dhe është aq e dobët sa duhet të përdorë karrocën me rrota”, u shpreh emigranti.

Ndryshimet në ligjet e emigracionit, pas ardhjes në pushtet të administratës Trump, kanë sjellë shqetësim në radhët e emigrantëve, teksa shumë prej tyre po iu kërkohet të largohen. Kjo është hera e parë që një kishë në Detroit merr në mbrojtje një emigrant që Emigracioni kërkon ta deportojë, që nga koha kur Presidenti Trump mori detyrën.

“Hapja e dyerve të kishave për emigrantët është në përputhje me vlerat amerikane”, shprehen klerikët, që u bëjnë thirrje besimtarëve të krishterë, muslimanë, hebrej e hindu që të ngrihen së bashku për të mbrojtur humanizmin. Nëse agjentët do të vijnë për të arrestuar Ded Rranxburgajn, anëtarët e kishës planifikojnë të “marrin telefonat dhe ta transmetojnë ngjarjen direkt në Facebook.

Kisha e deklaron veten si vend i shenjtë dhe i paprekshëm, ndaj ka strehuar edhe një familje afrikane vitin e kaluar, e cila kërkonte të qëndronte në vendin e shenjtë. 44 – vjeçarja, Flora Rranxburgaj nuk do të dëbohet nga SHBA për shkak të gjendjes së saj shëndetësore./klanplus

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.