Gjobitet rëndë gazetarja, përmendi emrin e Olsi Ramës për cështjen e drogës

Kliko per me shume info

Gazetarja e njohur Anduena Llabani (Jaupi) është gjobitur me ½ e rrogës mujore nga Radio Televizioni Publik Shqiptar.

Vendimi është marrë nga drejtori i RTSH, Thoma Gëllçi i cili nuk ka ngurruar të firmosë gjobën e konsiderueshme në një vendim të datës 12. 01. 2018.

Kliko per me shume info

Televizioni shtetëror e ka argumentuar vendimin me faktin që gazetarja Llabani ka dalë në një tjetër ekran televiziv por në fakt e vërteta të çon më larg se kaq.

Më shumë se sa për faktin që doli në ekranin e Ora News në emisionin e Artur Zhejit, gazetarja e njohur është gjobitur për përmbajtjen e deklaratave të saj bërë në këtë emision ku ndër të tjera guxoi të përmendë emrin e Olsi Ramës, vëllait të kryeministrit Edi Rama, njëherazi drejtori i Partizanit si pjesë të dosjes së kokainës së Xibrakës, dosje “e kopsitur” nga Gjermania siç u shpreh konkretisht Llabani.

“Zonjës Anduena Jaupi në detyrën me emërtesën “Gazetare I-rë” në Redaksinë e Kronikës në Njësinë e Emisioneve Tematike dhe Lajmeve të RTSH-së, t’i jepet masë administrative “gjobë” në vleftën ½ e pagës mujore me motivacionin “për thyerje të disiplinës në punë, pasi më datën 11 janar 2018, ora 21:00 ka qenë pjesëmarrëse në një media private duke shkelur kështu kontratën e punës neni 11 dhe neni 12”, thuhet në vendimin e drejtorit të RTSH i cili ka vendosur t’i “mbyllë gojën” përmes gjobitjes gazetares e cila ndonëse edhe më herët ka qenë paneliste në emisionin e Zhejit apo të Fevziut, nuk është gjobitur, derisa deklaratat e saj u bënë të forta dhe shqetësuese për televizionin ku ajo punon.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.