E heshtur dhe e rrezikshme, shenjat e sëmundjes që po vret fëmijët

Kliko per me shume info

Nëna e një vajze pesë muajshe ka ndarë shenjat paralajmëruese të një sëmundjeje që ajo mendon se të gjithë prindërit duhet të jenë në vëzhgim.

Emma Woodland dërgoi vajzën e saj për kontroll në spital pasi ajo kollitej dhe nuk flinte e qetë.

Kliko per me shume info

38-vjeçarja tha se mjeku kishte kontrolluar foshnjën Bonnie dhe e dërgoi në shtëpinë e saj duke besuar se ajo kishte vetëm një virus. Por gjendja e Bonnie mori një kthesë dramatike brenda natës.

Gjatë orëve të para të 12 dhjetorit, Woodland pa se foshnja e saj nuk merte fryme lirisht por me vështirësi, ajo nxitoi ta conte në spital për një kontroll të dytë.

Emma, ​​nga Godstone, Surrey, tha: “Ajo ishte në rregull kur arritëm atje (spital), ajo ishte duke buzëqeshur por vetëm pas një orë fryma e saj u ndal.”

Mjekët vërtetuan se po vuante nga bronkioliti, një infeksion i rrugëve të frymëmarrjes, i zakonshëm mes foshnjave dhe fëmijëve të vegjël.

Megjithatë, infeksioni i Bonnie ishte i tillë që shkaktoi sepsë, një gjendje e rrallë kërcënuese për jetën, ku reagimi i trupit ndaj infeksionit fillon të dëmtojë vetveten.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.