Doni të bëheni të pasur gjatë 2018-ës? Ndiqni këto 12 hapa

Kliko per me shume info

Si të bëheni të pasur gjatë 2018-ës? Ndiqni këshillat e ekpsertëve më poshtë.

1. Kaloni në një kartë krediti zero për qind

Kliko per me shume info

Nëse paguani interes në kartën tuaj të kreditit, sepse keni një bilanc të paqëndrueshëm, ia vlen të përpiqeni të kaloni në një marrëveshje zero për qind.

2. Ndryshoni llogarinë tuaj bankare

Hulumtimet tregojnë se të rriturit në Mbretërinë e Bashkuar kanë më shumë gjasa të ndryshojnë partnerin e tyre të jetës sesa llogaria e tyre bankare.

Mbyllja e llogarisë tuaj rrjedhëse mund të sjellë përfitime shtesë si sigurimi i udhëtimit. Ju gjithashtu mund të merrni para cash si një nxitje për të bërë këtë lëvizje – dhe një llogari bankare më të mirë si rezultat.

3. Merrni marrëveshjen më të mirë të hipotekës

Normat e interesit kohët e fundit u rritën për herë të parë në më shumë se një dekadë, por ende ekzistojnë shumë marrëveshje të shkëlqyera hipotekore në dispozicion të pronarëve të shtëpive.

4. Rishikoni kursimet tuaja

Ndërkohë që normat e interesit në llogaritë e kursimeve të larta mbeten kokëfortësi të ulëta, mund të gjeni mënyra të tjera për ti përdorur.

5. Përdorni bonuset tuaja

Shumë prej nesh do të kenë marrë një kartë dhuratë për dyqanet dhe e ka vënë mënjanë për të bërë blerje në një moment të dyrë. Por, duke pritur shumë kohë mund t’ju kushtojë.

6.Blini vërdallë shërbime utilitare

Nëse ajo është sigurimi i një shtëpi, sigurimi i makinës, ofruesi i energjisë, etj.

Pazar duke shfrytëzuar këtë perioudhë është i shpejtë, i thjeshtë dhe mund t’ju kursejë shumë para.

7. Zgjidhni një pension

Ndërsa shumë punonjës tani do të regjistrohen automatikisht në skemën e pensioneve të tyre të punës, miliona njerëz në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar ende nuk po kursejnë për pension.

8. Ruani çdo ndryshim kursi

Duke lënë mënjanë kohë për të transferuar para në një llogari kursimi ose investimi është e lehtë të hiqni dorë, por një numër i aplikacioneve të telefonisë celulare tani ju lejojnë të bëni atë me prekjen e një butoni.

9. Merrni një kartë monedhe

Nëse jeni duke menduar përpara në kohë të ngrohta dhe duke marrë parasysh rezervimin e festës tuaj të ardhshme, atëherë merrni në konsideratë një kartë të monedhës.

10. Rishikoni debitime tuaja të drejtpërdrejta

Me aq shumë shpenzime të bëra në kartat e kreditit dhe debitit dhe në internet, është e lehtë të humbasësh.

11. Kontrolloni investimet tuaja

Fillimi i vitit është një kohë ideale për të vlerësuar se si kanë ecur investimet tuaja dhe për t’u siguruar që të jeni të lumtur me investimin e parave tuaja.

12. Përfundimisht, përdorni pikat e bonusit tuaj

Përfitoni nga skemat e besnikërisë së dyqaneve për të përdorur pikët që keni siguruar gjatë vitit./lajmifundit.al

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/money/bills/article-5242665/Follow-12-steps-finances-shape.html

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.