4 të plagosurit në Shkodër nga shpërthimi me tritol, zbulohet e shkuara kriminale e biznesmenit Lul Kulla

Një shpërthim me tritol ka tronditur lagjen “Rus” në Shkodër ku për pasojë kanë mbetur të plagosur trer persona. Paraprakisht neësbomb.al mëson se sasia e eksplozivit është vendosur pranë një biznesi në pronësi të Lulzim Kullës, një biznesmen me predentë të theksuar kriminalë e të shkuar të errët.

Kulla është arrestuar më datë 7. 6. 2006 pas një operacioni të mirëorganizuar nga forcat RENEA, shkruan newsbomb.al . Lulzim Adem Kulla, 43 vjeç, lindur dhe banues në lagjen “Guerrile” të qytetit të Shkodrës u kap në vitin 2016 me armë zjarri pistole TT ndërsa në banesë iu gjet një sasi e konsiderueshme municionesh.

Kliko per me shume info

Ndaj Lulzim Kullës nisi edhe një hetim si i dyshuari kryesor i disa ngjarjeve të rënda të ndodhura kohë më parë. Sakaq, sa i takon shpërthimit të sotëm, objektivi nuk dihet ende, ndërkohë mjeti tip Fuoristradë me targa AA 444 CX ka mbetur i dëmtuar. Në katin e parë të godinës janë bizneset në pronësi të ndërtuesit Kulla ndërsa në katin e dytë janë zyrat e pakicave serbe ndaj kjo ngre dyshime të forta për objektivin e vërtetë të ngjarjes kriminale.

Në makinë nuk ka patur njerëz dhe të plagosurit mendohet të jenë shitësit e dyqaneve përreth. Të plagosurit janë dërguar me urgjencë në spital ndërsa në qytet kanë mbërritur një numër i madh forcash policore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.