Ronaldo kërcënon rekordin e Messit në Ligën e Kampionëve

Me një javë për të përfunduar fazën grupore të Ligës së Kampionëve, Cristiano Ronaldo mund të rrëmbejë një rekord për Leo Messin.

Portugezi është në ritmin e mbarimit të vitit si golashënuesi më i mirë në historinë e fazës grupore të garës. Messi ka 60 gola, ndërsa Cristiano Ronaldo është një gol më pak, me 59 të tillë. Këtë të martë, Messi mund ta zgjasë rekordin e vet nëse luan dhe shënon në Barça-Sporting, ndeshje në të cilën katalanasit nuk luajnë për asgjë dhe pasi argjentinasi ishte zëvendësues ndaj Juventusit.

Kliko per me shume info

CR7 luan të mërkurën kundër Borussia Dortmund, në “Bernabéu”, me të bardhët, gjithashtu, të kualifikuar, në rastin e tyre si të dytët në grup. Me 8 gola, sulmuesi i Real Madridit kryeson tabelën e shënuesve të kompeticionit aktual.

Shënuesit më të mëdhenj të të gjitha kohërave në fazën e grupit:
60 gola – Lionel Messi (Barça)
59 gola – Cristiano Ronaldo (Manchester United, Real Madrid)
40 gola – Karim Benzema (Lyon, Real Madrid)
32 gola – Zlatan Ibrahimovic (Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, ​​AC Milan, PSG, Manchester United)
29 gola – Raúl González (Real Madrid, Schalke)
26 gola – Edinson Cavani (Napoli, PSG)
25 gola – Sergio Agüero (Atlético Madrid, Manchester City)
25 gola – Didier Drogba (Marseille, Chelsea, Galatasaray)
25 gola – Robert Lewandowski (Borussia Dortmund, Bayern München)
25 gola – Ruud van Nistelrooy (PSV Eindhoven, Manchester United, Real Madrid, Hamburg)

Shënuesit më të mëdhenj, sezoni 2017-2018
8 gola – Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
6 gola – Harry Kane (Tottenham Hotspur)
6 gola – Wissam Ben Yedder (Atlético Madrid)
6 gola – Edinson Cavani (PSG)
6 gola – Neymar (PSG)

Shënuesit kryesorë të fazës grupore në sezon:
2016/17 – 10 gola: Lionel Messi (Barcelona)
2015/16 – 11 gola: Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
2014/15 – 9 gola: Luiz Adriano (Shakhtar Donetsk)
2013/14 – 9 gola: Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
2012/13 – 6 gola: Burak Yilmaz (Galatasaray), Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
2011/12 – 6 gola: Mario Gomez (Bayern Munchen), Lionel Messi (Barcelona)
2010/11 – 7 gola: Samuel Eto’o (Inter)
2009/10 – 6 gola: Ronaldo (Real Madrid)
2008/09 – 5 gola: Karim Benzema (Lyon), Steven Gerrard (Liverpool), Klose (Bayern Munchen), Lionel Messi (Barcelona)
2007/08 – 5 gola: Zlatan Ibrahimovic (Inter), Ronaldo (Man. United)
2006/07 – 5 gola: Didier Drogba (Chelsea), Kaka (AC Milan), Fernando Morientes (Valencia)
2005/06 – 6 gola: Andriy Shevchenko (AC Milan)
2004/05 – 8 gola: Ruud van Nistelrooy (Man.United)
2003/04 – 5 gola: Didier Drogba (Marseille), Roy Makaay (Bayern Munchen), Dado Pršo (Monaco), Hakan Şükür (Galatasaray)
2002/03 * – 8 gola: Hernán Crespo (Inter), Filippo Inzaghi (AC Milan)
2001/02 * – 6 gola: Giovane Elber (Bayern Munchen), David Trezeguet (Juventus)
2000/01 * – 6 gola: Rivaldo (Barcelona), Marco Simone (Monaco)
1999/2000 – 5 gola: Mário Jardel (Porto), Rivaldo (Barcelona)
1998/99 – 7 gola: Zahoviç (Porto)
1997/98 – 6 gola: Thierry Henry (Monaco)
1996/97 – 4 gola: Alen Bokšić (Juventus), Artur (Porto), Mário Jardel (Porto), Milinko Pantić (Atlético Madrid), Diego Simeone (Atlético Madrid), Marco Simone (AC Milan)
1995/96 – 6 gola: Jari Litmanen (Ajax)
1994/95 – 6 gola: George Weah (PSG)
1993/94 – 4 gola: Wynton Rufer (Werder Bremen)
1992/93 – 5 gola: Franck Sauzée (Marseille)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.