Presidenti grek në Greqi/ Erdogan flet për Shqipërinë

Kliko per me shume info

Presidenti grek, Prokopis Pavlopulos në konferencën e përbashkët me homologun turk, Erdogan foli edhe për Ballkanin.

Ai lëshoi një deklaratë të tërthortë si për Maqedoninë, ashtu edhe për Shqipërinë.“Ne duam që Maqedonia dhe Shqipëria të integrohen në Bashkimin Europian, por duhet të plotësojnë disa kushte dhe të respektojnë të drejtën ndërkombëtare. Në shumë raste flitet me një gjuhë irredentiste, në disa të tjetra nuk respektohen të drejtat e pronës dhe ato të njeriut”, tha presidenti grek.
Vizita e Erdogan në Athinë është e para e një presidenti turk pas 65 vitesh.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.