Pagoi 450 milion dollarë për një pikturë, zbulohet blerësi misterioz “i krimbur në para”

Kliko per me shume info

Një princ saudit është zbuluar si blerësi i mistershëm i pikturës së Krishtit prej 450.3 milion dollarë të Leonardo da Vinçit, i cili aktualisht po shkon drejt Luvrit Abu Dhabi në një grusht shteti për muzeun e ri.

Princi Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud zbuloi shumën e tronditëse në ‘Salvator Mundi’ të da Vinçit gjatë një ankandi muajin e kaluar në Christie’s në Nju Jork, për ta bërë atë pikturën më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë, raporton DailyMail.

Kliko per me shume info

Neë York Times konfirmoi se Princi Bader bleu pikturën e rrallë pas citimit të dokumenteve që kishte shqyrtuar ndërsa ishte në mes të një hetimi në klasën e elitës së Arabisë Saudite, përfshirë familjen dhe bashkëpunëtorët e tij./lajmifundit.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.