Arrestohet 25-vjeçari në Austri, dyshohej se po planifikonte sulme terroriste

Kliko per me shume info

Policia austriake ka bërë me dije se një boshnjak 25 vjeçar është arrestuar në Grac të Austrisë, nën dyshimet se ka planifikuar një sulm në tregun e Krishtlindjeve.

Sipas raportimit të mediave vendase i dyshuari, mysliman, është arrestuar më 1 dhjetor në një strehimore emergjente, ku të tjerët e kanë parë duke shikuar video për sulmet e vitit të kaluar në Nicë dhe Berlin.

Kliko per me shume info

Dëshmitarët në polici kanë pohuar se e kanë dëgjuar atë duke folur për Berlinin dhe vdekjet. Ai ka vizituar xhamitë, por nuk është e qartë nëse është radikalizuar apo nëse ka ndonjë bashkëpunëtor, bën me dije policia.

Ndërsa kujtojmë këtu se një tunizian ka vrarë 12 persona vitin e kaluar në tregun e Krishtlindjeve në Berlin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.