“Zonja e hekurt” e Turqisë, që do t’i prishë punë presidentit Erdogan!

Kliko per me shume info

Një parti e re e udhëhequr nga Meral Aksener, një grua e vendosur me prejardhje nga Ballkani, premton të trondisë politikën e Turqisë dhe t’i hapë punë presidentit Erdogan.

Kundërshtarë të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan kanë shpresa se vendi një ditë do të kthehet në formën parlamentare të demokracisë, e cila është hequr pas ndryshimeve të diskutueshme në kushtetutë.

Kliko per me shume info

Disa sondazhe, të bëra publike gjatë ditëve të fundit, tregojnë se se Partia e sapokrijuar Iyi (E mirë) ka fituar mjaft mbështetje publike për të sfiduar establishmentin politik aktual.

Partia filloi zyrtarisht vetëm në fund të muajit të kaluar, me sloganin “Turqia do të jetë e mirë” dhe një diell të ndritshëm si logon e saj. Pluralizmi politik, sundimi i ligjit, liria e shprehjes dhe vlerat patriotike janë parimet bazë të saj.

Liderja e saj 61-vjeçar Meral Aksener, një politikane e shquar e krahut të djathtë dhe ish-ministre e brendshme, shihet si një kundërshtare serioze ndaj Erdoganit përpara zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në vitin 2019.

Një sondazh i publikuar më 6 nëntor nga SONAR sugjeroi se Partia Iyi të fitonte të paktën 16 për qind të votave në rast zgjedhjesh të menjëhershme.

Ditë më parë, kompania kërkimore “Gezici” vlerësoi gjithashtu se partia mund të fitonte pothuajse 20 për qind të votave, në një kohë kur partitë e tjera kryesore tregojnë rënie të konsiderueshme në renditjet e tyre.

Analistët thonë se partia i bën thirrje njerëzve sepse ajo ofron alternativën e vetme reale për partitë që janë tani në pushtet.

“Partia qeverisëse Drejtësi dhe Zhvillim, AKP, është kampionia e dekadës së fundit në Turqi. Një nga arsyet më të rëndësishme për këtë situatë është se asnjë parti tjetër s’mund të konkurrojë kundër AKP-së. Ka pasur mungesë opozite serioze, kështu që elektorati nuk pati zgjedhje tjetër,” tha për BIRN Gozde Kilic-Yasin, një analiste politike nga Ankaraja.

Anketimet e fundit e tregojnë vetë Aksenerin në vend të dytë pas Erdoganit në zgjedhjet e ardhshme presidenciale që priten të mbahen në vitin 2019.

Kompania “Gzici” sugjeron se në rast zgjedhjesh presidenciale, 38 për qind e votuesve do të votonin për të, vetëm 10 për qind pas 48 për qindëshit që dëshiron të mbështesë Erdoganin.

Pronari i “Gezici”, Murat Gezici, tha për shërbimin turk Sputnik më 1 nëntor se Aksener do të kishte gjasa të rriste sasinë e votave të marra me afrimin e zgjedhjeve sepse ajo kishte marrë një qëndrim shumë të ashpër kundër partisë në pushtet dhe publiku ndjente simpati për të si një grua të ashpër.

“Hulumtimi ynë tregon se gjysma e elektoratit ka pak simpati për Partinë e Mirë, ndërsa Aksener mund të jetë një rivale e madhe kundër j Erdoganit në garën presidenciale. Hulumtimet tregojnë potencial të vërtetë për partinë e re dhe drejtuesen e saj,” tha Gezici.

Disa analistë të tjerë thonë gjithashtu se programi i saj mund t’i bëjë thirrje një numri të madh votuesish. “Aksener mund të jetë rivalja e vetme e Erdoganit dhe Partia e Mirë po mirëpritet nga një numër i madh njerëzish,” tha për BIRN Kursat Guc, një ekspert i politikës turke nga Universiteti i Ankarasë.

Një “Zonjë e hekurt” me një prejardhje nga Ballkani

Aksener lindi në vitin 1956 në qytetin industrial të Kocaelit, nga një familje boshnjako-turke që emigroi fillimisht nga ajo që tani është Maqedonia.

Rajoni i saj i lindjes është shtëpi e shumë njerëzve që u larguan nga Ballkani për në Turqi, me rënien e Perandorisë Osmane – boshnjakë, shqiptarë dhe turq etnik në veçanti.

Ajo filloi të punonte në shërbimin publik, njësoj si shumë fëmijë të tjerë emigrantësh nga Ballkani, dhe u bë mësuese dhe më vonë profesoreshë në universitet.

Në vitin 1994, ajo kandidoi për kryetare në komunën e Kocaelit, por humbi. Disa vjet më vonë, ajo u zgjodh si deputete nga Partia Rruga e Drejtë, DYP, dhe u bë ministre e brendshme e Turqisë gjatë një periudhe turbulencash politike, nga nëntori 1996 deri në korrik 1997.

Pavarësisht kërcënimeve me vdekje për të dhe familjen e saj, ajo qëndroi e fortë kundër ushtrisë, që prej kohësh donte të dominonte politikën turke dhe shkarkoi shumë oficerë të lartë policie dhe guvernatorë, të cilët kishin punuar me regjimin ushtarak gjatë “Memorandumit Ushtarak Turk 1997”.

Aksener fitoi shpejt pseudonimin “Zonja e Hekurt”.

“Ajo u pa si një alternativë në politikën e Turqisë, ku rivalitetet janë mizore dhe ka shumë pak vend për gratë,” theksoi Kursat Guc.

Si anëtare e Partisë së Lëvizjes Nacionaliste të ekstremit të djathtë, MHP, ajo u rizgjodh si deputete në vitin 2007 dhe u bë gruaja e dytë në historinë turke që shërbeu zi v/kryetare e parlamentit.

Gjatë kohës që ajo kaloi në këtë post, ajo meritoi sërish pseudonimin e saj “Zonja e Hekurt” me deklaratat e saj të ashpra publike dhe menaxhimin e seancave parlamentare vërtet me një grusht të hekurt.

Megjithatë, vitin e kaluar, Aksener u përjashtua nga MHP, bashkë me disa anëtarë të tjerë të lartë, pas mosmarrëveshjeve që patën me drejtuesin e partisë, Devlet Bahceli.

Muaj më vonë, mbështetja e Bahcelit për Erdoganin e ndihmoi atë të fitonte referendumin e diskutueshëm dhe ndarës me anë të të cilit Turqia kaloi nga një sistem parlamentar në një sistem presidencial ekzekutiv.

Shërimi i një shoqërie të polarizuar

Partia u themelua më 25 tetor me një premtim për të shkundur mirë politikën e Turqisë. Pesë anëtarë të parlamentit turk të përbërë nga 550 vende e kanë mbështetur që në fillim partinë, ndërsa shumë figura të tjera të njohura publike kanë treguar mbështetjen e tyre për platformën e saj të qendrës së djathtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.