Zbulohet historia kriminale e shqiptarit që u plagos në atentat në Itali

Publikohet emri i shqiptarit nga Durresi qe u plagos ne nje atentat te frikshem mbremjen e te martes ne Itali. Ai mori plumb ne kembe, por arriti te shpetonte pasi u fut ne nje dyqan cigaresh elektronike duke iu shmangur bresherise se plumbave.

Rodeo Sinjari quhet i riu nga Durresi i cili nuk eshte nje emer i panjohur per Policine italiane. ‘Ansa’ shkruan se ai ishte përfshirë në një sherr në gusht të 2015- ës me gazetarin Vittorio Brumotti e “Striscia la Notizia”, bashkë me familjen e tij.

Kliko per me shume info

Ky i fundit mori dëmtime të mëdha në fytyrë, sic e shihni ne foton me poshtë.

Vittorio Brumotti, gazetari i njohur italian i “Striscia la notizia”, u dhunua më 19 gusht të vitit 2015 nga i riu shqiptar, Rodeo Sinjari dhe babai i tij. Brumotti, ka qenë kampioni italian në disiplinën sportive ‘Bike Trial’ e njëkohësisht gazetar televiziv në programin “Striscia la notizia” në Kanale 5.

LEXO EDHE:  Rrahu me shkop nxënësit, pezullohet mësuesja e pashpirt

Ngjarja ndodhi në provincën e Savonës, ndërsa pas sherrit me shqiptarët rrezikoi seriozish syrin e tij. Gazetari një ditë pas ngjarjes së rëndë deklaroi se ishte trembur për vdekje dhe madje kishte menduar se mund të vdiste. “Kam qenë duke u stërvitur me tim atë dhe dy atletë që marrin pjesë në botërorin e bike trial.

Po ndiqja makinën e sigurisë, që drejtohej nga një miku im, në të cilën ishte edhe i biri. Në atë moment makina e sigurisë parakalohet nga një makinë tjetër, nga e cila është hedhur ujë në fytyrën e mikut tim dhe më pas edhe një shishe drejt makinës. Miku im iu tha “çfarë po bëni?”. Makina ndaloi dhe djali i drejtuesit doli dhe qëlloi Fabion në fytyrë me grusht. Unë, duke parë atë të trembur, vrapova tek ai dhe e gjenda veten në mes Jam goditur në fytyrë, nga syri i djathtë, që nuk ishte shëruar ende nga një rrëzim i një viti më parë.

LEXO EDHE:  Donald Tusk: Rruga për në BE nuk është autostradë por një garë me pengesa

Pastaj erdhi edhe babai i djalit, që gjithashtu filloi të më godiste. Goditën edhe tim atë, që ishte rrëzuar. Unë dhe im atë u ndjemë vërtet të rrezikuar për vdekje. Më kërcënuan me vdekje pasi më rrahën dhe kërcënuan madje edhe ata që filmuan sherrin”, ka thënë ai dy vite më parë.

LEXO EDHE:  Parashikimi i motit, ja qarku ku priten reshje shiu

Familja Sinjari ishte e para e cila pas zënkës denoncoi ngjarjen në rajonin e policisë së zonës. Ata janë të asistuar nga një studio avokatie më e mira e këtij territori dhe nga avokati mjaft i njohur penalist Enrico Nani. Shqiptarët pretenduan se ishin pala e dëmtuar e kësaj ngjarjeje, dhe se kishin reaguar për t’u mbrojtur nga aktet e dhunshme të gazetarit italian e miqve të tij.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here