Ja kush është autori i masakrës në Manhattan, thërriste “Allahu Akbar”

Autori i dyshuar për sulmin e ndodhur në një nga zonat më të njohura të Nju Jorkut, në Manhattan është një 29-vjeçar. Për të ndaluar atë që policia e quan si akt terrorist, u desh që ta qëllonin me armë në këmbë dhe më pas u arrestua.

Agresori quhet Sayfullo Habibullaevic Saipovm dhe është me origjinë nga Uzbekistani. Ka 7 vjet që jeton në SHBA që prej vitit 2010-të dhe ekzaktësisht në Tampa, në Florida, siç raporton Nbc.

LEXO EDHE:  Masakra me kamion në Kanada, kush është shoferi që shtypi 10 të pafajshëm
Kliko per me shume info

Ai hyri në mes turmës së njerëzve, me një kamionçinë duke vrarë tetë persona e plagosur rëndë 15 të tjerë, ndërsa dëshmitarët në vendngjarje e dëgjuan të thërriste “Allahu Akbar”.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here