Vodhën 15 mijë dollarë në bankomat, dy shqiptarë dalin përpara Gjykatës në New York

Dy shqiptarë do të përballen me disa padi nga një gjykata federale në Providence të New York, pasi akuzohen se kanë hyrë nga një dyqan për të vjedhur një bankomat dhe disa ilaçe nga një farmaci.

Ngjarja ka ndodhur në Tetor dhe padia akuzon Epirot Krasniqin, 26 vjeç dhe Liridon Gashin, 32 vjeç për tentativë vjedhjeje të një institucioni financiar, vjedhje banke, tentativë për të vjedhur ilaçe të kontrolluara dhe vjedhje të ilaçeve.

LEXO EDHE:  Rikthehet si funksionar shteti, ja posti i ri i Haki Çakos
Kliko per me shume info

Sipas padisë, pak kohë para se të mbyllej dyqani midis datës 9 dhe 10 Tetor, Krasniqi dhe Gashi, të pajisur me dy radio dore dhe disa pajisje çanë tavanin e dyqanit dhe hapën me forcë një bankomat.

Shqiptarët vodhën afërsisht 14.720 dollarë nga bankomati.

Autoritetet lokale shkuan menjëherë në vendngjarje pas alarmit për vjedhje dhe i gjetën shqiptarët të fshehur lart në tavan ku kalojnë tubacionet e ajrit të kondicionuar.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Tahiri në parlament, mesazh që ai di shumë sekrete

Fillimisht, Krasniqi dhe Gashi ishin akuzuar nga një gjykatë shtetërore e Rhode Island, por më vonë u liruan me kusht.

Epirot Krasniqi u arrestua të martën në New York, ndërsa për Liridon Gashin është lëshuar urdhër arresti federal.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here