Vettingu / Makina e së vërtetës “pret” 20 kokat e para në Policinë e Shtetit

Vettingu në polici do të startojë në janar, ndërsa në “sitën” e organeve që do verifikojnë pastërtinë e figurës së efektivëve do të kalojnë fillimisht drejtuesit e lartë, duke nisur me kryepolicin Haki Çako.

Komisionet e Vlerësimit pritet të jenë të ngjashëm me ato për vetingun e gjyqësorit.

Kliko per me shume info

Por jo zyrtarisht ky proces duket se ka nisur para janarit. Sipas burimeve të TCH rreth 20 efektivëve të lartë i është refuzuar rinovimi i certifikatës së sigurisë për njohjen e informacioneve të klasifikuara, për arsye të paqarta.

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e Liri Belishovës, Meta: Frymëzoi me idealet e lirisë

“Ai është modeli që do të ndjekim, por këtë kemi të bëjmë me një forcë sigurie, jo një pushtet siç është gjyqësori. Ideja është që organet e vetingut të jenë të pavarura nga Ministria e Brendshme apo qeveria”, thotë Julian Hodaj, Zvministër i Brendshëm.

Ashtu si në operacionin “Forca e ligjit “, edhe në këtë proces ekspertët e huaj do jenë të pranishëm.

LEXO EDHE:  DOSJET/ Seriali i ekzekutimeve që tronditi Vlorën. Nga përplasja me bandën e Zani Caushit deri tek vrasja e Cukut

“Ata do kenë rol monitorues dhe këshilluar për të garantuar një proces të rregullt dhe transparent”, shpjegon Hodaj.

Po ashtu gjurmët e gishtave të gjithë trupës së policisë, gardës së republikës dhe punonjësve të shërbimit për çështjet e brendshme dhe ankesave, u janë dërguar Interpolit dhe Europolit për të zbuluar indivitë me të shkuar kriminale jashtë vendit.

LEXO EDHE:  Deputeti i PS goditi arbitrin me çakmak, vjen reagimi i tij

Gjatë vetingut nuk përjashtohet mundësia që për raste specifike të përdoret edhe poligrafi apo siç njihet ndryshe makineria e së vërtetës.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here