Vajzat zvicerane çmenden pas meshkujve shqiptarë, ja përse

Me rritjen e globalizimit po rriten edhe martesat dykombëshe në Zvicër. Në vitet ’80 përqindja e martesave mes zviceranëve dhe zviceraneve ka qenë 70%, kurse kjo shifër ka rënë në 48%. Statistikat tregojnë se dy nga pesë zviceranë kanë partnerë të huaj.

Sipas statistikave, femrat zvicerane preferojnë më shumë meshkujt italianë, kurse preferenca për shqiptarët është në vendin e dytë, ndërsa me serbo-malazezët në vendin e tretë.

LEXO EDHE:  E lanë vajzën në Shqipëri! Prindërit kthehen për ta marrë, por shihni si reagon ajo...!
Kliko per me shume info

Pastaj vijnë martesat me meshkuj nga Maqedonia, Kroacia, Gjermania, Tunizia, Maroku, Turqia dhe Franca.

Martesat dykombëshe mes zviceraneve dhe shqiptarëve janë rezultat i ndryshimeve politike, ekonomike dhe sociale, ku kanë ndikuar edhe rritja e dixhitalizimit dhe komunikimet e thjeshta.

Ndërkohë, meshkujt zviceranë preferojnë më së shumti martesat me femrat nga Gjermania, duke u pasuar nga femrat nga Kroacia, Shqipëria, Serbia-Mali i Zi, Maqedonia, Brazili, Tailanda, Maroku, Rusia dhe Ukraina.

LEXO EDHE:  A e keni ditur si dukej Charlie Chaplin në të vërtetë?

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here